Jak vybrat švihadlo?

Když někdo vymyslel přísloví „za málo peněz, hodně muziky“, jistě měl na mysli švihadlo. S kusem tak všestranného a levného fitness nářadí, jakým švihadlo bezesporu je, se nám dostane vynikajícího kardiovaskulárního tréninku, pevnějšího držení těla, lepší koordinace či posílení svalstva. Podle jakých kritérií však zakoupit to správné švihadlo, aby investované peníze přinesly co nejvíce výsledků?

Proč zařadit skákání přes švihadlo do svého tréninku?

Mimo nízkých pořizovacích nákladů, využitelnosti kdykoliv a kdekoliv a nenáročnosti na skladování je to excelentní pomocník při snaze o snížení procenta tělesného tuku, zlepšuje kondici, výbušnost, koordinaci celého těla i výdrž. Velká výhoda tkví v možnosti procvičení svalstva celého těla naráz.

Při samotném přeskoku využíváte především svaly hýždí, hamstringy, kvadricepsy a lýtka, a to jak při odrazu, tak i dopadu. Naopak při švihu zabírají paže (biceps, triceps), ramena a trapézy. S vaší zvyšující se zdatností a novými typy přeskoků se naučíte zapojovat i další svalstvo, například svaly zad, břicha, či prsou.

Jakou délku švihadla zvolit?

Správná délka švihadla závisí na výšce postavy a délce končetin. Většina dnešních švihadel již disponuje nastavitelnou délkou, což správnou volbu usnadňuje. Nicméně zde nabízíme rychlý přehled délky švihadla podle výšky:

Výška pod 150 cm = 210 cm

Výška 160 – 170 cm = 250 cm

Výška 170 – 180 cm = 275 cm

Výška 180 – 190 cm = 285 cm

Výška nad 190 cm = 300 cm

 

Švihadlo přímo pro vás však nejlépe vyberete až osobně. Jestliže se postavíte snožmo doprostřed švihadla, uchopíte oba konce a vztáhnete je přímo vzhůru, měly by ideálně dosahovat k vašemu podpaždí. Pokud vám rukojeti končí u pasu, budete nejen vy, ale především vaše kolena při tréninku vynakládat zbytečně velké úsilí; přesahuje-li však švihadlo ramena až příliš, hrozí riziko zakopnutí a navíc se snadněji zamotá.

Jaký typ švihadla zvolit?

Obecně existuje mnoho druhů švihadel, které se rozlišují na základě materiálu a s tím související schopností vyvinout různé rychlosti přeskoku. Pro začátečníky jsou nejvíce vhodná švihadla plastová, pro zdatnější cvičence jsou tu ocelová či kožená. Chcete-li přidat na intenzitě tréninku, neváhejte nad švihadlem s vyjímatelnými závažími v rukojetích.

Anglickým spojením „speed ropes“ označujeme i v češtině švihadla, která jsou schopna vyvinout nejrychlejší přeskok. Tenké lanko je vyrobené z oceli (odtud také pochází druhé označení těchto švihadel - ocelová) následně potažené PVC. Rozhodně se nehodí pro ty, kteří se skákáním teprve začínají, protože takové švihnutí pekelně zabolí. 

Boxeři zase nedají dopustit na kožená švihadla, která taktéž dokáží vyvinout slušnou rychlost. Na výrobu těchto švihadel se používá tenký provazec kůže s plastovými či dřevěnými rukojeťmi. Je vhodné pro kondiční cvičení.

Začátečníkům bohatě postačí švihadlo plastové. Lanko se již vkládá o něco hrubší, a tak případné švihnutí není až tolik bolestivé.